Main Navigation

eCore 2013 - Course Listing

Click on the tabs to navigate the information.

Spring 2013

8 Week  Session I Courses and Sections 

8 Week Session II Courses and Sections

Full Session Courses and Sections

Course Listing Spring 2013 Short Session

(Subject to Change)

The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

Course Prefix Number Section Title Semester
Credit
Hours
Instructor
ENGL 1101 06G English Composition I
3
Michael Lewis
MATH 1111 06G College Algebra
3
Barry Monk
PHIL 2010 05G Intro to Philosophy
3
Michael Bradley
POLS 1101 07G American Government
3
Janet Gubbins
PSYC 1101 06G Intro to Psychology
3
Jason Garofalo

Click here to return to top of page

Course Listing Spring 2013 Short Session 2

(Subject to Change)

The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

Course Prefix Number Section Title Semester
Credit
Hours
Instructor
COMM 1100 06G Human Communications 3 Keith Perry
ENGL 1102 10G English Composition II 3 Mary Lamb
ENGL 2111 09G World Literature I 3 Heather Murray
ENGL 2132 04G American Literature II 3 Barbara Warren
ENVS 2202 03G Environmental Science 3 Mark "Randy" Spaid
ETEC 1101 01G Electronic Tech in the Ed Enviro 2 Barbara McKenzie
HIST 1111 11G World History I 3 Michael Kirkland
HIST 2111 09G U.S. History I 3 Keith Pacholl
MATH 1113 05G Pre-calculus 3 Eze Nwaogu
PSYC 1101 07G Intro to Psychology 3 Jason Garofalo
SOCI 1101 07G Intro to Sociology 3 Tiffany Parsons

Click here to return to top of page

Course Listing Spring 2013 Full Session

(Subject to Change)

The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

Course Prefix Number Section Title Semester
Credit
Hours
Instructor
CHEM 1211K 01G Principles of Chemistry I 4 Farooq Khan
CHEM 1211K 02G Principles of Chemistry I 4 Douglas Stuart
CHEM 1211K 03G Principles of Chemistry I 4 Ken McGill
CHEM 1212K 01G Principles of Chemistry II 4 Ann Gaquere-Parker
CHEM 1212K 02G Principles of Chemistry II 4 David Boatright
COMM 1100 01G Human Communications 3 Melissa Weaver
COMM 1100 02G Human Communications 3 Mike Hester
COMM 1100 03G Human Communications 3 Mike Rogers
COMM 1100 04G Human Communications 3 Kathryn Powell
COMM 1100 05G Human Communications 3 Molly Stoltz
ENGL 1101 01G English Composition I 3 Carrie McWhorter
ENGL 1101 02G English Composition I 3 Carrie McWhorter
ENGL 1101 03G English Composition I 3 Terry Carter
ENGL 1101 04G English Composition I 3 Amy Warren
ENGL 1101 05G English Composition I 3 Lydia Postell
ENGL 1102 01G English Composition II 3 Joseph Brown
ENGL 1102 02G English Composition II 3 Stephanie Hollenbeck
ENGL 1102 03G English Composition II 3 Billy Reynolds
ENGL 1102 04G English Composition II 3 Brandi Arrington
ENGL 1102 05G English Composition II 3 Rebecca Cofer
ENGL 1102 06G English Composition II 3 Andrew DiNicola
ENGL 1102 07G English Composition II 3 Karen Morris
ENGL 1102 08G English Composition II 3 Lisa Mallory
ENGL 1102 09G English Composition II 3 Stephen "Dan" Mills
ENGL 2111 01G World Literature I 3 Kokila Ravi
ENGL 2111 02G World Literature I 3 Betty LaFace
ENGL 2111 03G World Literature I 3 Pete Rorabaugh
ENGL 2111 04G World Literature I 3 Joe Milford
ENGL 2111 05G World Literature I 3 Nat Hardy
ENGL 2111 06G World Literature I 3 Lennet Daigle
ENGL 2111 07G World Literature I 3 Craig Milliman
ENGL 2111 08G World Literature I 3 Brian Ray
ENGL 2132 01G American Literature II 3 Cyndy Hall
ENGL 2132 02G American Literature II 3 Cyndy Hall
ENGL 2132 03G American Literature II 3 Herbert Shippey
ENVS 2202 01G Environmental Science 3 Gina Kertulis-Tartar
ENVS 2202 02G Environmental Science 3 Anabelle McKie-Voerste
GEOL 1011K 01G Intro Geosciences I 4 Marta Patino-Douce
GEOL 1011K 02G Intro Geosciences I 4 Billy Morris
GEOL 1011K 03G Intro Geosciences I 4 Randa Harris
GEOL 1011K 04G Intro Geosciences I 4 Brad Deline
HIST 1111 01G World History I 3 Tamara Spike
HIST 1111 02G World History I 3 Anna Rulska
HIST 1111 03G World History I 3 Thomas Deaton
HIST 1111 04G World History I 3 Seth Weitz
HIST 1111 05G World History I 3 Cathy Locks
HIST 1111 06G World History I 3 William Simson
HIST 1111 07G World History I 3 Nadya Popov
HIST 1111 08G World History I 3 Kay Morgan
HIST 1111 09G World History I 3 Harry Akoh
HIST 1111 10G World History I 3 Christian Griggs
HIST 2111 01G U.S. History I 3 Sarah Mergel 
HIST 2111 02G U.S. History I 3 Pamela Roseman
HIST 2111 03G U.S. History I 3 Ray Broussard
HIST 2111 04G U.S. History I 3 Dorsey Deaton
HIST 2111 05G U.S. History I 3 Charles Wilson 
HIST 2111 06G U.S. History I 3 Chris Meyers
HIST 2111 07G U.S. History I 3 Tammy Byron
HIST 2111 08G U.S. History I 3 Reece Freeman
MATH 1101 01G Intro to Mathematical Modeling 3 Nancy B. Henderson
MATH 1101 02G Intro to Mathematical Modeling 3 Charles "Mark" Henderson
MATH 1111 01G College Algebra 3 Steve Davis
MATH 1111 02G College Algebra 3 James Woods
MATH 1111 03G College Algebra 3 Josephine Davis
MATH 1111 04G College Algebra 3 Masoud Naghedolfeizi
MATH 1111 05G College Algebra 3 Mary Wolfe
MATH 1113 01G Pre-calculus 3 Thomas Gonzalez
MATH 1113 02G Pre-calculus 3 Amanda Urquhart
MATH 1113 03G Pre-calculus 3 Dawit Aberra
MATH 1113 04G Pre-calculus 3 Vince Postell
MATH 1401 01G Intro to Statistics 3 Barry Monk
MATH 1401 02G Intro to Statistics 3 Jianmin Zhu
MATH 1401 03G Intro to Statistics 3 Karen Watson
MATH 1401 04G Intro to Statistics 3 Sanjeev Arora
MATH 1501 01G Calculus I 4 Allison Arnold
MATH 1501 02G Calculus I 4 David Cook
PHIL 2010 01G Intro to Philosophy 3 Christine James
PHIL 2010 02G Intro to Philosophy 3 Clayton Bohnet
PHIL 2010 03G Intro to Philosophy 3 Thomas Brommage
PHIL 2010 04G Intro to Philosophy 3 Clayton Bohnet
PHYS 1211K 01G Principles of Physics I 4 Charles Johnson
POLS 1101 01G American Government 3 Roger Marietta
POLS 1101 02G American Government 3 Baogang Guo
POLS 1101 03G American Government 3 Jack Waskey
POLS 1101 04G American Government 3 Daniel Baracskay
POLS 1101 05G American Government 3 Sarah Kuck
POLS 1101 06G American Government 3 Matthew Hipps
PSYC 1101 01G Intro to Psychology 3 Jason Garofalo
PSYC 1101 02G Intro to Psychology 3 Kelly Cate
PSYC 1101 03G Intro to Psychology 3 Antoinette Miller
PSYC 1101 04G Intro to Psychology 3 Kathryn Dumper
PSYC 1101 05G Intro to Psychology 3 David Biek
SOCI 1101 01G Intro to Sociology 3 Caroline Fielding
SOCI 1101 02G Intro to Sociology 3 Kevin Demmitt
SOCI 1101 03G Intro to Sociology 3 Jewrell Rivers
SOCI 1101 04G Intro to Sociology 3 Kelley Christopher
SOCI 1101 05G Intro to Sociology 3 Hassan El-Najjar
SOCI 1101 06G Intro to Sociology 3 James Wright
SPAN 2001 01G Intermediate Spanish 3 Bridgette Gunnels
SPAN 2001 02G Intermediate Spanish 3 Tiffany Briceno
SPAN 2001 03G Intermediate Spanish 3 Bridgette Gunnels
SPAN 2001 04G Intermediate Spanish 3 Armand Jones
SPAN 2001 05G Intermediate Spanish 3 Tiffany Haymore
SPAN 2002 01G Intermediate Spanish II 3 Tiffany Haymore
SPAN 2002 02G Intermediate Spanish II 3 Lisa Noetzel
SPAN 2002 03G Intermediate Spanish II 3 Stacey Powell

 

Click here to return to top of page

Summer 2013

8 Week Session I Courses and Sections

Full Session Courses and Sections

Course Listing Summer 2013 Short Session

(Subject to Change)

The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

Course Prefix
Number
Section
Title Instructor
Semester Credit Hours
COMM 1100 04G Human Comm Keith Perry 3
ENGL 1101 03G English Composition I Lydia S Postell
3
ENGL 1102 06G English Composition II Andrew DiNicola 3
ENGL 2111 06G World Literature I Joe Milford 3
ENGL 2132 02G American Literature II Cyndy Hall
3
ENVS 2202 02G Environmental Science Hannes Gerhardt 3
HIST 1111 07G World History I Tamara Spike 3
HIST 2111 06G U.S. History I Sarah Mergel
3
MATH 1101 02G Intro to Mathematical Modeling Barry Monk
3
MATH 1111 04G College Algebra James Woods 3
MATH 1113 03G Precalculus Dawit Aberra
3
MATH 1401 03G Intro to Statistics Thomas Gonzalez 3
PHIL 2010 03G Intro to Philosophy Lisa Yount
3
POLS 1101 05G American Government Roger Marietta
3
PSYC 1101 04G Introduction to General Psychology Kelly Cate
3
SOCI 1101 04G Introduction to Sociology Kelley Christopher 3

 

Click here to return to top of page

Course Listing Summer 2013 Full Session

(Subject to Change)

The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

 

Course Prefix
Number
Section
Title Instructor
Semester Credit Hours
COMM 1100 01G Human Comm Melissa Weaver 3
COMM 1100 02G Human Comm Michael Hester
3
COMM 1100 03G Human Comm Molly Stoltz 3
ENGL 1101 01G English Composition I Nat Hardy
3
ENGL 1101 02G English Composittion I Amy Warren 3
ENGL 1102 01G English Composition II Stephanie Henderson Hollenbeck
3
ENGL 1102 02G English Composition II Billy Reynolds
3
ENGL 1102 03G English Composition II Chante Baker Martin 3
ENGL 1102 04G English Composition II Joseph Brown
3
ENGL 1102 05G English Composition II Michael Lewis
3
ENGL 2111 01G World Literature I Kokila Ravi
3
ENGL 2111 02G World Literature I Betty LaFace
3
ENGL 2111 03G World Literature I Barbara Warren 3
ENGL 2111 04G World Literature I Michael J. Davey
3
ENGL 2111 05G World Literature I Robert R. Bleil 3
ENGL 2132 01G American Literature II Herbert Shippey
3
ENVS 2202 01G Environmental Science Farooq A. Khan
3
HIST 1111 01G World History I Cathy Locks 3
HIST 1111 02G World History I Thomas M. Deaton
3
HIST 1111 04G World History I William Simson
3
HIST 1111 05G World History I Nadejda Popov
3
HIST 2111 01G U.S. History 1 Pamela Roseman
3
HIST 2111 02G U.S. History I Tammy Byron 3
HIST 2111 03G U.S. History I Dorsey Deaton
3
HIST 2111 05G U.S. History I Keith A. Pacholl
3
MATH 1101 01G Intro to Mathematical Modeling Nancy Henderson 3
MATH 1111 01G College Algebra Steven Davis
3
MATH 1111 02G College Algebra Mary Wolfe
3
MATH 1111 03G College Algebra Josephine Davis
3
MATH 1113 01G Precalculus Allison Arnold
3
MATH 1113 02G Precalculus Amanda Urquhart 3
MATH 1401 01G Intro to Statistics Barry Monk 3
MATH 1401 02G Intro to Statistics Jianmin Zhu
3
PHIL 2010 01G Intro to Philosophy Christine James
3
PHIL 2010 02G Intro to Philosophy Clayton Bohnet
3
POLS 1101 01G American Government Daniel Baracskay
3
POLS 1101 02G American Government Thomas Rotnem 3
POLS 1101 03G American Government Jack Waskey
3
PSYC 1101 01G Introduction to General Psychology Antoinette Miller
3
PSYC 1101 02G Introduction to General Psychology Kimberly Mannehan
3
SOCI 1101 01G Introduction to Sociology James Wright
3
SOCI 1101 02G Introduction to Sociology Caroline Fielding
3
SOCI 1101 03G Introduction to Sociology Kevin Demmitt
3

 

Click here to return to top of page

Fall 2013

8 Week  Session I Courses and Sections 

8 Week Session II Courses and Sections

Full Session Courses and Sections

Course Listing Fall 2013 Short Session

(Subject to Change)
The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

 

Course Prefix
Number
Section
Title
Semester Credit Hours
Instructor
COMM 1100 05G Human Communications 3 Meredith Ginn
ENGL 1101 06G English Composition I 3 Carrie McWhorter
ENGL 1102 09G English Composition II 3 Lisa Mallory
ENGL 2111 07G World Literature I 3 Joseph Milford
ENGL 2132 03G American Literature II 3 Jenny Crisp
ENVS 2202 03G Environmental Science 3 Mark "Randy" Spaid
ETEC 1101 01G Electronic Technology in the Classroom 2 Barbara McKenzie
HIST 1111 09G World History I 3 Cathy Locks
HIST 2111 07G U.S. History I 3 Sarah Mergel
MATH 1101 03G Intro to Mathematical Modeling 3 Barry Rollins
MATH 1111 06G College Algebra 3 Mark Henderson
MATH 1113 05G Precalculus 3 Abdollah Khodkar
PHIL 2010 04G Intro to Philosophy 3 Lisa Yount
POLS 1101 06G American Government 3 Baogong Guo
PSYC 1101 05G Intro to General Psychology 3 Jason Garofalo
SOCI 1101 05G Introduction to Sociology 3 Kelley Christopher

 

Click here to return to top of page

Course Listing Fall 2013 Short Session 2

(Subject to Change)
The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

Course Prefix
Number
Section
Title
Semester Credit Hours
Instructor
COMM 1100 06G Human Communications 3 April Robinson
ENGL 1101 07G English Composition I 3 Lydia Postell
ENGL 1102 10G English Composition II 3 Stephen "Dan" Mills
ENGL 1102 11G English Composition II 3 Chaunda McDavis
ENGL 2111 08G World Literature I 3 Joseph Milford
ENVS 2202 02G Environmental Science 3 Annabelle McKie-Voerste
HIST 1111 10G World History I 3 Michael Kirkland
HIST 1111 11G World History I 3 Charles Wilson
HIST 2111 08G U.S. History I 3 Lou Brackett
HIST 2111 09G U.S. History I 3 Ben Robinson
MATH 1111 08G College Algebra 3 Masoud Naghedolfeizi
MATH 1401 04G Intro to Statistics 3 Karen Watson
PHIL 2010 05G Intro to Philosophy 3 Brian Davy
PHIL 2010 06G Intro to Philosophy 3 Brett Hackett
POLS 1101 07G American Government 3 Janet Gubbins
POLS 1101 08G American Government 3 Sheikh Drammeh
PSYC 1101 06G Intro to General Psychology 3 Jason Garofalo
PSYC 1101 08G Intro to General Psychology 3 Jason Garofalo
SOCI 1101 06G Introduction to Sociology 3 Hassan El-Najjar
SOCI 1101 07G Introduction to Sociology 3 Kelley Christopher
SPAN 2001 05G Intermediate Spanish I 3 Bridgette Gunnels
SPAN 2002 03G Intermediate Spanish II 3 Genevieve Breedon

 

Click here to return to top of page

Course Listing Fall 2013 Full Session

(Subject to Change)
The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

 

Course Prefix
Number
Section
Title
Semester Credit Hours
Instructor
CHEM 1211K 01G Principles of Chemistry I 4 Doug Stuart
CHEM 1211K 02G Principles of Chemistry I 4 Cass Parker
CHEM 1211K 03G Principles of Chemistry I 4 Timothy Ayers
CHEM 1212K 01G Principles of Chemistry II 4 David Boatright
CHEM 1212K 02G Principles of Chemistry II 4 Anne Gaquere-Parker
COMM 1100 01G Human Communications 3 Keith Perry
COMM 1100 02G Human Communications 3 Mike Hester
COMM 1100 03G Human Communications 3 Mike Rogers
COMM 1100 04G Human Communications 3 Melissa Weaver
ENGL 1101 01G English Composition I 3 Carrie McWhorter
ENGL 1101 02G English Composition I 3 Michael Lewis
ENGL 1101 03G English Composition I 3 Lydia Postell
ENGL 1101 04G English Composition I 3 Anna Dewart
ENGL 1101 05G English Composition I 3 Amy Warren
ENGL 1102 01G English Composition II 3 Billy Reynolds
ENGL 1102 02G English Composition II 3 Sandra Giles
ENGL 1102 03G English Composition II 3 Stephanie Hollenbeck
ENGL 1102 04G English Composition II 3 Joseph Brown
ENGL 1102 05G English Composition II 3 Nancy Sherrod
ENGL 1102 06G English Composition II 3 Andrew DiNicola
ENGL 1102 07G English Composition II 3 Cathy Rogers
ENGL 1102 08G English Composition II 3 Brandi Arrington
ENGL 2111 01G World Literature I 3 Kokila Ravi
ENGL 2111 02G World Literature I 3 Betty LaFace
ENGL 2111 03G World Literature I 3 Barbara Warren
ENGL 2111 04G World Literature I 3 Nat Hardy
ENGL 2111 05G World Literature I 3 Heather Murray
ENGL 2111 06G World Literature I 3 Rob Bleil
ENGL 2132 01G American Literature II 3 Cyndy Hall
ENGL 2132 02G American Literature II 3 Phillip Mitchell
ENVS 2202 01G Environmental Science 3 Farooq Khan
GEOL 1011K 01G Introductory Geosciences I 4 Billy Morris
GEOL 1011K 02G Introductory Geosciences I 4 Marta Patino-Douce
GEOL 1011K 03G Introductory Geosciences I 4 Randa Harris
GEOL 1011K 04G Introductory Geosciences I 4 Bradley Deline
HIST 1111 01G World History I 3 Tamara Spike
HIST 1111 02G World History I 3 Anna Rulska
HIST 1111 03G World History I 3 Thomas Deaton
HIST 1111 04G World History I 3 William Simson
HIST 1111 05G World History I 3 Cathy Locks
HIST 1111 06G World History I 3 Seth Weitz
HIST 1111 07G World History I 3 Nadja Popov
HIST 1111 08G World History I 3 Christian Griggs
HIST 2111 01G U.S. History I 3 Pamela Roseman
HIST 2111 02G U.S. History I 3 Ray Broussard
HIST 2111 03G U.S. History I 3 Chris Meyers
HIST 2111 04G U.S. History I 3 Dorsey Deaton
HIST 2111 05G U.S. History I 3 Keith Pacholl
HIST 2111 06G U.S. History I 3 Tammy Byron
MATH 1101 01G Intro to Mathematical Modeling 3 Nancy Henderson
MATH 1101 02G Intro to Mathematical Modeling 3 Patcharin Tragoonsirisak
MATH 1111 01G College Algebra 3 Steve Davis
MATH 1111 02G College Algebra 3 James Woods
MATH 1111 03G College Algebra 3 Josephine Davis
MATH 1111 04G College Algebra 3 James Woods
MATH 1111 05G College Algebra 3 Mary Wolfe
MATH 1111 07G College Algebra 3 Steven Wallace
MATH 1113 01G Precalculus 3 Thomas Gonzalez
MATH 1113 02G Precalculus 3 Thomas Gonzalez
MATH 1113 03G Precalculus 3 Dawit Aberra
MATH 1113 04G Precalculus 3 Amanda Urquhart
MATH 1401 01G Intro to Statistics 3 Barry Monk
MATH 1401 02G Intro to Statistics 3 Jianmin Zhu
MATH 1401 03G Intro to Statistics 3 David Cook
MATH 1401 05G Intro to Statistics 3 Barry Monk
MATH 1501 01G Calculus I 4 Allison Arnold
MATH 1501 02G Calculus I 4 Vince Postell
PHIL 2010 01G Intro to Philosophy 3 Christine James
PHIL 2010 02G Intro to Philosophy 3 Clayton Bohnet
PHIL 2010 03G Intro to Philosophy 3 Michael Bradley
PHYS 1211K 01G Principles of Physics I 4 Charles Johnson
POLS 1101 01G American Government 3 Thomas Rotnem
POLS 1101 02G American Government 3 Sarah Kuck
POLS 1101 03G American Government 3 Roger Marietta
POLS 1101 04G American Government 3 Daniel Baracskay
POLS 1101 05G American Government 3 Jack Waskey
PSYC 1101 01G Intro to General Psychology 3 Kathryn Dumper
PSYC 1101 02G Intro to General Psychology 3 David Biek
PSYC 1101 03G Intro to General Psychology 3 Jason Garofalo
PSYC 1101 04G Intro to General Psychology 3 Antoinette Miller
SOCI 1101 01G Introduction to Sociology 3 Caroline Fielding
SOCI 1101 02G Introduction to Sociology 3 Jewrell Rivers
SOCI 1101 03G Introduction to Sociology 3 Kevin Demmitt
SOCI 1101 04G Introduction to Sociology 3 Reece Freeman
SPAN 2001 01G Intermediate Spanish I 3 Bridgette Gunnels
SPAN 2001 02G Intermediate Spanish I 3 Tiffany Briceno
SPAN 2001 03G Intermediate Spanish I 3 Kenneth Habecker
SPAN 2001 04G Intermediate Spanish I 3 Darren Broome
SPAN 2002 01G Intermediate Spanish II 3 Tiffany Haymore
SPAN 2002 02G Intermediate Spanish II 3 Lisa Noetzel
SPAN 2002 03G Intermediate Spanish II 3 Armond Jones

 

Click here to return to top of page