Main Navigation

eCore 2014 - Course Listing

Click on the menu above to navigate.

Fall 2014

8 Week  Session I Courses and Sections 

8 Week Session II Courses and Sections

Full Session Courses and Sections

Course Listing Fall 2014 Short Session I

(Subject to Change)

The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

Course Prefix Number Section Title Semester
Credit
Hours
Instructor
COMM 1100 50G Human Communication 3 Meredith Ginn
ENGL 1101 50G English Composition I 3 Carrie McWhorter
ENGL 1102 50G English Composition II 3 Lisa Mallory
ENGL 2111 50G World Literature I 3 Alan Keith Kelly
ENVS 2202 50G Environmental Science 3 Annabelle McKie-Voerste
ETEC 1101 50G Electronic Technology in the Classroom 2 Barbara McKenzie
HIST 1111 50G World History I 3 Michael Proulx
HIST 2111 50G U.S. History I 3 Lou Brackett
MATH 1101 50G Intro to Mathematical Modeling 3 Steven Wallace
MATH 1111 50G College Algebra 3 Mark Henderson
MATH 1113 50G Precalculus 3 Ronald Chilluffo
MATH 1401 50G Intro to Statistics 3 Karen Watson
PHIL 2010 50G Intro to Philosophy 3 Brian Davy
POLS 1101 50G American Government 3 Sheikh Drammeh
PSYC 1101 50G Intro to General Psychology 3 David Biek
SOCI 1101 50G Introduction to Sociology 3 Tiffany Parsons
SPAN 2001 50G Intermediate Spanish I 3 Bridgette Gunnels

 

Click here to return to top of page

Course Listing Fall 2014 Short Session II

(Subject to Change)

The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

Course Prefix Number Section Title Semester
Credit
Hours
Instructor

COMM

1100

80G

Human Communication

3

Michael Eaves

ENGL

1101

80G

English Composition I

3

Lydia Postell

ENGL

1102

80G

English Composition II

3

Elizabeth Steere

ENGL

1102

81G

English Composition II

3

Clay Morton

ENGL

2111

80G

World Literature I

3

Barbara Goodman

ENGL

2112

80G

World Literature II

3

Nat Hardy

ENGL

2131

80G

American Literature I

3

Gwendolyn Harold

ENGL

2132

80G

American Literature II

3

Michael Lewis

ENVS

2202

80G

Environmental Science

3

Irene Kokkala

HIST

1111

80G

World History I

3

Charles "Trey" Wilson

HIST

1111

81G

World History I

3

Renee Bricker

HIST

2111

80G

U.S. History I

3

Pam Roseman

HIST

2111

81G

U.S. History I

3

Lou Brackett

MATH

1101

80G

Intro to Mathematical Modeling

3

Karen Rollins

MATH

1111

80G

College Algebra

3

Robert Staples

MATH

1113

80G

Pre-calculus

3

Amanda Urquhart

MATH

1401

80G

Intro to Statistics

3

Barry Monk

MATH

1401

81G

Intro to Statistics

3

Rhonda Porter

MATH

1501

80G

Calculus I

4

Patcharin Tragoonsirisak

PHIL

2010

80G

Intro to Philosophy

3

Lisa Yount

POLS

1101

80G

American Government

3

Janet Gubbins

POLS

1101

81G

American Government

3

Chux Ibekwe

PSYC

1101

80G

Intro to General Psychology

3

Jason Garofalo

SOCI

1101

80G

Introduction to Sociology

3

Vivienne Wood

SOCI

1101

81G

Introduction to Sociology

3

Caroline Fielding

SPAN

2002

80G

Intermediate Spanish II

3

Genevieve Watson

 

Click here to return to top of page

Course Listing Fall 2014 Full Session

(Subject to Change)

The CRNs for eCore courses are available at your affiliate institution.

For course descriptions and syllabi by instructor please click here.

Course Prefix Number Section Title Semester
Credit
Hours
Instructor
CHEM 1211K 01G Principles of Chemistry I 4 Anne Gaquere-Parker
CHEM 1211K 02G Principles of Chemistry I 4 Tim Ayers
CHEM 1211K 03G Principles of Chemistry I 4 Jennifer Barber
CHEM 1211K 04G Principles of Chemistry I 4 David Boatright
CHEM 1211K 05G Principles of Chemistry I 4 Doug Stuart
CHEM 1212K 01G Principles of Chemistry II 4 Cass Parker
CHEM 1212K 02G Principles of Chemistry II 4 Ken McGill
COMM 1100 01G Human Communication 3 Melisa Weaver
COMM 1100 02G Human Communication 3 Sheree Keith
COMM 1100 03G Human Communication 3 Mike Rogers
COMM 1100 04G Human Communication 3 Mike Hester
COMM 1100 05G Human Communication 3 Molly Stoltz
ENGL 1101 01G English Composition I 3 Cortney Grubbs
ENGL 1101 02G English Composition I 3 Billy Reynolds
ENGL 1101 03G English Composition I 3 Amy Warren
ENGL 1101 04G English Composition I 3 Mary Lamb
ENGL 1101 05G English Composition I 3 Catherine Rogers
ENGL 1101 06G English Composition I 3 Sandra Giles
ENGL 1102 01G English Composition II 3 Andrew DiNicola
ENGL 1102 02G English Composition II 3 Laura Thomason
ENGL 1102 03G English Composition II 3 Stephanie Hollenbeck
ENGL 1102 04G English Composition II 3 Lisa Russell
ENGL 1102 05G English Composition II 3 Brandi Arrington
ENGL 1102 06G English Composition II 3 Eugene Ngezem
ENGL 1102 07G English Composition II 3 Joseph Brown
ENGL 1102 08G English Composition II 3 Elizabeth Steere
ENGL 1102 09G English Composition II 3 Erin Caldwell
ENGL 1102 10G English Composition II 3 Stephanie Hollenbeck
ENGL 2111 01G World Literature I 3 Matthew Paproth
ENGL 2111 02G World Literature I 3 Barbara Warren
ENGL 2111 03G World Literature I 3 Leverett Butts
ENGL 2111 04G World Literature I 3 Joseph Milford
ENGL 2111 05G World Literature I 3 Anna Dewart
ENGL 2111 06G World Literature I 3 Kokila Ravi
ENGL 2111 07G World Literature I 3 Phillip Mitchell
ENGL 2111 08G World Literature I 3 Lisa Lishman
ENGL 2111 09G World Literature I 3 Ashleigh Whelan
ENGL 2111 10G World Literature I 3 Lydia Postell
ENGL 2132 01G American Literature II 3 Neesha Navare
ENGL 2132 02G American Literature II 3 Herbert Shippey
ENGL 2132 03G American Literature II 3 Cyndy Hall
ENVS 2202 01G Environmental Science 3 Farooq Khan
ENVS 2202 02G Environmental Science 3 David Hudson
ENVS 2202 03G Environmental Science 3 John Hansen
ENVS 2202 04G Environmental Science 3 Andy Meyer
GEOL 1011K 01G Introductory Geosciences I 4 Randy Spaid
GEOL 1011K 02G Introductory Geosciences I 4 Randa Harris
GEOL 1011K 03G Introductory Geosciences I 4 Billy Morris
GEOL 1011K 04G Introductory Geosciences I 4 Marta Patino-Douce
GEOL 1011K 05G Introductory Geosciences I 4 Brad Deline
GEOL 1011K 06G Introductory Geosciences I 4 Billy Morris
GEOL 1011K 07G Introductory Geosciences I 4 Marta Patino-Douce
HIST 1111 01G World History I 3 Laura Mullins
HIST 1111 02G World History I 3 Michael Kirkland
HIST 1111 03G World History I 3 Nadya Popov
HIST 1111 04G World History I 3 Christian Griggs
HIST 1111 05G World History I 3 Cathy Locks
HIST 1111 06G World History I 3 Thomas Deaton
HIST 1111 07G World History I 3 Tamara Spike
HIST 1111 08G World History I 3 Victoria Hightower
HIST 1111 09G World History I 3 William Simson
HIST 2111 01G U.S. History I 3 Sarah Mergel
HIST 2111 02G U.S. History I 3 Chris Meyers
HIST 2111 03G U.S. History I 3 Tammy Byron
HIST 2111 04G U.S. History I 3 Ray Broussard
HIST 2111 05G U.S. History I 3 Dorsey Deaton
HIST 2111 06G U.S. History I 3 Keith Pacholl
HIST 2111 07G U.S. History I 3 Seth Weitz
HIST 2111 08G U.S. History I 3 Carrie Pitzulo
HIST 2111 09G U.S. History I 3 Michelle Brock
MATH 1101 01G Intro to Mathematical Modeling 3 Nancy Henderson
MATH 1101 02G Intro to Mathematical Modeling 3 Agegnehu Atena 
MATH 1111 01G College Algebra 3 James Woods
MATH 1111 02G College Algebra 3 Carrie Thielemier
MATH 1111 03G College Algebra 3 Steve Davis
MATH 1111 04G College Algebra 3 Josephine Davis
MATH 1111 05G College Algebra 3 Mary Wolfe
MATH 1111 06G College Algebra 3 Barry Rollins
MATH 1113 01G Precalculus 3 Anilkumar Devarapu
MATH 1113 02G Precalculus 3 Lila Roberts
MATH 1113 03G Precalculus 3 Abdollah Khodkar
MATH 1113 04G Precalculus 3 Dawit Aberra
MATH 1113 05G Precalculus 3 Malcom Devoe
MATH 1401 01G Intro to Statistics 3 Thomas Gonzalez
MATH 1401 02G Intro to Statistics 3 Barry Monk
MATH 1401 03G Intro to Statistics 3 Jianmin Zhu
MATH 1401 04G Intro to Statistics 3 Janis Carthon
MATH 1501 01G Calculus I 4 David Cook
MATH 1501 02G Calculus I 4 David Williams
MATH 1501 03G Calculus I 4 Floyd "Vince" Postell
PHIL 2010 01G Intro to Philosophy 3 Christine James
PHIL 2010 02G Intro to Philosophy 3 Brett Hackett
PHIL 2010 03G Intro to Philosophy 3 Andrew "Jack" Waskey
PHIL 2010 04G Intro to Philosophy 3 Ray Peace
PHIL 2010 06G Intro to Philosophy 3 Lavonna Lovern
PHYS 1211K 01G Principles of Physics I 4 Sanjeev Arora
POLS 1101 01G American Government 3 Roger Marietta
POLS 1101 02G American Government 3 Geoffrey Bowden
POLS 1101 03G American Government 3 Matthew Hipps
POLS 1101 04G American Government 3 Daniel Baracskay
POLS 1101 05G American Government 3 Hans Schmeisser
POLS 1101 06G American Government 3 Sarah Kuck
POLS 1101 07G American Government 3 Baogong Guo 
PSYC 1101 01G Intro to General Psychology 3 Kelly Cate
PSYC 1101 02G Intro to General Psychology 3 Kimberly Mannahan
PSYC 1101 03G Intro to General Psychology 3 Jason Garofalo
PSYC 1101 04G Intro to General Psychology 3 Antoinette Miller
PSYC 1101 05G Intro to General Psychology 3 Kathryn Dumper
SOCI 1101 01G Introduction to Sociology 3 Jason Goodner
SOCI 1101 02G Introduction to Sociology 3 Kelley Christopher
SOCI 1101 03G Introduction to Sociology 3 Jewrell Rivers
SOCI 1101 04G Introduction to Sociology 3 Caroline Fielding
SOCI 1101 05G Introduction to Sociology 3 James Wright
SOCI 1101 06G Introduction to Sociology 3 Stephanie Alexander
SPAN 2001 01G Intermediate Spanish I 3 Tiffany Haymore
SPAN 2001 02G Intermediate Spanish I 3 Bridgette Gunnels
SPAN 2001 03G Intermediate Spanish I 3 Tiffany Haymore
SPAN 2001 04G Intermediate Spanish I 3 Matthew Putman
SPAN 2002 01G Intermediate Spanish II 3 Lisa Noetzel
SPAN 2002 02G Intermediate Spanish II 3 Darren Broome

 

Click here to return to top of page

Related Links